Kingpin Nasıl Kurulur?

RV’nizi veya SUV’nizi beşinci tekerleğe göre değiştirmek, birkaç cihaz satın almaktan daha fazlasını ifade eder. Aslında bu süreç en kaliteli modellerin, ekipmanların, araçların seçilmesini ve detayların bilinmesini gerektirir. 5. teker montajından bakım ve onarım konusunda uzmanlaşmaya kadar her aşamada yer almak istiyorsanız, beşinci tekerin birimlerine aşina olmalısınız. O halde, önce sık karşılaşacağınız temel parçaları sıralayalım: beşinci tekerlek bağlantısı, beşinci tekerlek plakası, römork bağlantısı ve mafsal.

Bu son parça en küçük gibi görünebilir, ancak operasyonlar sırasında işlevi ve önemi çok önemlidir. Bunun nedeni, 5. tekerin asıl amacının şehir içi kullanımda standart bir aracın çekemeyeceği ağır yükleri çekmek olmasıdır. Ve bu nedenle, bağlantı noktasının istikrarı, gücü ve bütünlüğü hakkında çok şey var. İşte bu temel amaca hizmet eden kilit piminin yani cihazın önemi ortaya çıkıyor. Kingpin kurulum temellerini öğrenmeden önce, bu cihazın özellikleri ve işlevi hakkında daha fazla bilgi alalım.

Kingpin’iniz Hakkında Bilgi Edinin!

Aslında, kilit piminin adı başlangıçta beşinci tekerlek için önemini duyurur. Bir otomobilin veya başka bir aracın direksiyon sisteminde birincil pivot olan mafsal pimi, direksiyon simidinin dönmesine izin verir. Ek olarak, bir yarı kamyon tarafından bir römorka veya başka bir yüke bağlanmak için kullanılan beşinci teker için bağlantı aparatının bir bileşenine atıfta bulunur.

Kingpin, traktör ve dorse arasındaki bağlantıyı kurar. Bu anlamda, beşinci tekerlek bağlantısının önemli bir bileşenidir. Kingpin ayarı, beşinci tekerlek bağlantısının merkezi ile arka aks grubunun merkezi arasındaki mesafeyi ifade eder. Bu mesafe, aracın dönüş yarıçapının belirlenmesinde rol oynar.

Bu ölçüm, kingpin ayarının uzunluğu ile orantılı olarak artar. Bu nedenle pinyon ayarı ve cihazın sağlamlığı görev performansınızı belirler ve aracınızla çekebileceğiniz limiti belirler.

Kurulum Süreci
Kingpin kurulumu gerçekten basit bir işlem gibi görünüyor, ancak bunun için çok şey olduğunu unutmayın. Birçoğunuz eski bir aks satın aldığınızda birkaç sorunla karşılaşabilir ve elinizden geldiğince dener, ancak ana pimleri çıkaramazsınız. İlk olarak, hızlı akslar, çekici akslar ve treyler akslarının hepsinde mafsal pimini ortada tutan tek bir set vida bulunur. Kingpin’i düşürdüğünüzde, tam ortadaki noktaya çarpıyor. Aks üzerindeki iki ayar vidası, mafsal pimine göbek içinde daha fazla denge sağlar.

Kingpins kolayca paslanabilir. Bu yüzden kurulumdan önce yeterince pürüzsüz olduklarından emin olun. Ayrıca, mafsal piminin girintili bir alanı olmalıdır, böylece ayar vidasını mafsal pimine ittiğinizde, mafsal pimini tam aşağı sıktığınızda dengesizlik yaratan herhangi bir mantar oluşumu cihazın çapını aşmaz. Kingpin’inizi kuruluma uygun hale getirdikten sonra, izlemeniz gereken birkaç adım vardır.

10 Adımda Kingpins

Yatay hareketi kontrol etmek için, aksın üstüne mıknatıslı bir komparatör takın. Kadranlı gösterge iş mili gözüne dayanmalıdır. Jant ucunu ve lastiği bir arada tutarak, lastiğin altına bir levye koyun ve komparatör ibresinin ne kadar hareket ettiğini ölçerken yukarı aşağı hareket ettirin. Kingpin 0,010″ değerinden fazla hareket ederse, değiştirilmesi gerekir.
Tekerleği sırasıyla fren tertibatı, direksiyon kollarının arkasındaki plaka ve travers ile birlikte çıkarın. Ardından, mafsal piminin üst ve alt plakalarını çıkarın. Kilitleri ve mafsal pimini çıkarın. (Isı kullanmayın; bunun yerine sertleştirilmiş bir zımba kullanın) Isıtmadan bir şişe krikosu veya hidrolik pres kullanın. Şimleri daha sonra kullanmak üzere saklayın. Mili çıkarın ve aynı şeyi kamyonun diğer tarafında yapın. Kontrol edilebilmeleri için aks halkalarını ve milleri temizleyin.
Bir pirinç çekiç veya bir ölü darbeli çekiç ve bir “ST” Serisi STEMCO Kaiser burç sürücüsü ile burçları mil gözlerinden çıkarın. Mühür söz konusu olduğunda, burç onu dışarı itecektir. Zımba veya keski kullanmayın, çünkü bu, iş mili gözlerine düzeltilemeyecek kadar zarar verebilir.
Aks gözünün yuvarlak olup olmadığını kontrol edin ve ardından mil gözlerinin yuvarlak olup olmadığını kontrol edin. Enfiyeye uygun olup olmadıklarını görmek için bir mikrometre ve bir T-ölçer kullanın.

Aks gözünü pürüzsüz olana kadar hafifçe düzeltmek için fren bileyli bir el matkabı kullanın. Çok fazla bilemeyin; sadece bu yüzeyi temizleyin.
Contayı, eğimli kenar dışarı bakacak şekilde sürücünün ucuna yerleştirin. Tahrik mili gözünün alt kısmı ile aynı hizada olana kadar contayı mil gözüne vurmak için pirinç bir çekiç veya ölü darbeli bir çekiç kullanın. Lasty, sürücüyü çıkar.
Spiral çelik burcu elinizde belirli bir açıyla tutun ve saat yönünde çevirerek mil gözüne doğru bükün. Mümkün olduğu kadar elinizle takın, ardından döndürmek için T saplı bir alet kullanın. Pirinç bir çekiç kullanarak, burcun geri kalanını yerine oturana kadar mile vurun.
Kingpin üst deliğine takmayı deneyin. Alt delik için adımları tekrarlayın. Milin hizalanıp hizalanmadığını kontrol etmek için her iki delikten bir pim kaydırın. Kingpin karşı mil göz miline sığmazsa, göz mili değiştirilmelidir. Eski mafsallardan kaç tane pul çıkardığınızı sayın. Bunlar, ne kadarını geri koyacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır. Önceki şim yığınının ne kadar kalın olduğunu öğrenin ve aldığınızdan 0,005″ geri ekleyerek başlayın. Yerleştirmeden önce yatakları gresleyin.

Mafsal piminin üstündeki “ÜST” kelimesi, iş milinin ucuna bakacak şekilde, mafsal pimini üst mil gözüne yerleştirin ve pimin 12 inç’i alttan çıkana kadar kaydırın. Montajı kolaylaştırmak ve parmaklarınızı korumak için paketin üzerindeki son şimde bir kat yapın ve şimlerin üzerine şimler koyun. Mili kaldırın ve aksın üzerine koyun. Ardından, mafsal pimini deliğe sokun ve düşmesine izin verin. Alt kısmı dingilin alt kısmı ile aynı hizaya gelene kadar mafsal pimini aşağı doğru itin. Yatağın açık tarafını avucunuzun içine koyun. Yatağı avucunuzun içine monte edemiyorsanız, düzeneği ayırın ve şimlerden 0.005″ çıkarın. . Kilit(ler)i takın. Beşinci Teker Plakaları için TULGA Adaptör Ağır Hizmet Yarı Turck Römork Kingpin Dönüştürücü kullanın. Güçlendirilmiş çelik malzemeden yapılmış bu cihaz ek bir stabilite sağlar. Kilit piminin düz tarafının ana pime baktığından emin olun. Somunları ve rondelaları takın ve genellikle 30-45 ft.lb olan tork spesifikasyonuna sıkın. Üst ve alt plakaları yerine yerleştirin ve sıkın.

Gres tabancasını zerk bağlantısının üzerine koyun. Mil ve aks arasında gres çıkana kadar rakorun içine gres pompalarken mili bir yandan diğer yana hareket ettirin. Mil düzgün hareket etmiyorsa ya çok fazla şim vardır ya da yatak kırılmıştır. Gres tabancasını alt zerk bağlantısına takın. Gres, yatağın üstünden çıkana kadar bağlantıya gres pompalarken mili bir yandan diğer yana hareket ettirin.
Direksiyon kollarını ve çapraz çubuğu tekrar yerine koyun. Ardından tekerlek, fren tertibatı ve destek plakası için de aynısını yapın. Kadranlı gösterge milin gözüne dayanacak şekilde aksın üstüne mıknatıslı bir komparatör takın. Jant ucunu ve lastiği bir arada tutarak, lastiğin altına bir levye koyun ve komparatör ibresinin ne kadar hareket ettiğini ölçerken yukarı aşağı hareket ettirin. (Fazla hareket olmamalı.)

Yüksek Kaliteyi Seç!

Beşinci tekerlek için kilit piminin önemi göz önüne alındığında, en yüksek kalitede olmasını bekleyeceksiniz. En önemli özelliği sağlam olmasıdır. TULGA, size en zorlu görevler için TKKP 2” Ağır Hizmet Tipi Yarı Römork Kingpin’i ömür boyu garanti ile sunuyor. Bu ürün, dünyadaki hemen hemen tüm kamyonlar için uygundur, bu da onu kamyoncular ve karavan sürücüleri arasında popüler hale getirir. Yaygın olarak tercih edilen bir diğer ürün ise size en sağlam ve dayanıklı ataşmanı sağlayan Fifth Wheel Kingpin TFKP 2” & 3.5” Heavy Duty Trailer Kingpin’dir.

TULGA ürünleri ve beşinci teker montajı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, blogumuz maceranızın bir sonraki adımıdır! Her zaman güvenlik ve en iyi kalitenin hizmetinde.