How to Install a Tow Hook?

Otomotivde tanımı ÇEKİ KANCASI , İngilizce ismiyle “PINTLE HOOKS”; kendi başına hareket edemeyen römork, karavan vb. taşıma araçlarını motorlu araçlarla birleştiren mekanik kilit sistemidir. Motorlu aracın şasesine takılır ve diğer römorka çeki demiri bağlanır. Aracın arkasından bakıldığında bir kanca görünümündedir. Çeki kancası, sabit ana gövde ve buna bağlı hareketli mekanik aksamlardan oluşur. En ucunda mekanik bağlantıyı sağlayan çeki kancası (towing hitches) yer alır. Çeki gözü ve kilit sistemi sayesinde iki araç birbiriyle senkronize hareket edecek şekilde bağlanır.

Römorklu Ağır tonajlı taşımalarda gerekli olan güvenlik sistemi, çeki kancası tarafından sağlanır. Ağırlıkla doğru orantılı olarak artan riske karşı yüksek tonajlı taşıma işlemleri için tam otomatik ve çift emniyetli kancalar tercih edilir. Güvenlik için Birleşmiş Milletler Regülasyonu ECE R55 onaylı çeki kancaları kullanılmalıdır. Türkiye’de belgeli ve onaylı çeki kancalarından aracınıza uygun olanını TULGA Beşinci Teker ürünleri arasında bulabilirsiniz.

How to Install a Tow Hook?

 

Çeki kancası, aracınızla tam uyumlu olmalıdır. Aracınızla tam uyumlu çeki kancasının Türkiye’deki tek üreticisi TULGA Beşinci Teker’dir. Hazırlanan ürün, yetkili kişiler tarafından monte edilmelidir. Montaj esnasında araç şasisine herhangi bir kesme ya da kaynatma işlemi yapılmaz, cıvatayla bağlanır. Böylece hem montaj esnasında şaseye zarar gelmez hem de istenildiği zaman sökülebilir.

Araca monte edilen TULGA marka çeki kancası, mutlaka montajdan sonra aracınızın ruhsatına işlenmelidir. Bunun için ilk önce aracınıza özel bir proje hazırlanır. Daha sonra size özel hazırlanan proje çizimi ile birlikte aracınız TSE uyarınca muayene edilir, uygunluk alınır sonra araç trafik muayenesi yaptırılır. Burada hem aracınız hem de çeki kancasının durumu detaylı incelenir. İnceleme sonrası alınan onay belgesi ile çeki kancasını ruhsatınıza işletebilirsiniz.

Montaj Sonrası Bunlara Dikkat!

Güvenli yolculuk için çeki kancasına römork, karavan vb. bağladığınızda hız limitleri farklılaşır. Ağır tonajlı yolculuklarınız esnasında aracınız ve römorkunuzun tipine göre belirlenmiş özel hız limitlerine uymanız gerekir. Siz de Türkiye’nin tek çeki kancası üreticisi, Global regülasyonlara tabi ECE R55 tip onay belgeli TULGA Beşinci Teker ürünleriyle güvenli yolculuk yapmaya hemen başlayabilirsiniz.